Jalovec

Jalovec – proč se vyplatí dát šanci tomuto univerzálnímu jehličnanu?

Jalovec je stále více využívanou rostlinou s širokým využitím v zahradách. Tato obliba je dána jak jejím krásným a univerzálním vzhledem, tak i nízkými nároky na pěstování rostliny. Zde je to, co pot přečtěte si více »

třešně

Jaké jsou požadavky na kvetoucí třešeň?

Kulovitá třešeň, lidově zvaná japonská třešeň, je ceněna především pro své bohaté a nápadné kvetení. Na jaře pokrývají drobné květy téměř celou korunu stromu. Jejich jemná vůně a pastelová barva zatr přečtěte si více »

 

Jalovec – proč se vyplatí dát šanci tomuto univerzálnímu jehličnanu?

Jalovec je stále více využívanou rostlinou s širokým využitím v zahradách. Tato obliba je dána jak jejím krásným a univerzálním vzhledem, tak i nízkými nároky na pěstování rostliny. Zde je to, co potřebujete vědět o jalovci, jeho typech a použití!

hTTPS://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Jalovce/58 Jalovec – čím se vyznačuje?

Jalovce jsou rozmanitou skupinou jehličnatých rostlin patřících do čeledi cypřišovité. Ve volné přírodě se vyskytuje téměř na celé severní polokouli včetně Polska. Pro jalovec je charakteristické, že se vyskytuje v různých podobách – jako vysoké stromy nebo keře sklánějící se k zemi. Z tohoto důvodu, pokud jde o jalovce vysazené v zahradách, budou mít odrůdy velmi odlišné použití v závislosti na charakteru místa.

Jalovec je jehličnan, který má obvykle nazelenalé jehlice, které vydrží po celý rok, ale někdy jsou mírně odlišné barvy, v závislosti na druhu. Na konci větve je poměrně efektní květenství různých barev, díky kterému s ním vytvoříte zajímavé kompozice.

Jalovec je známý svými plody, šiškami s nakyslou a hořkou chutí a zároveň jedinečným aroma. Proto se tyto plody běžně používají jako koření do mas a také jako surovina při výrobě vysoce odolného alkoholu - ginu. Z bobulí jalovce se navíc vytváří olej, který je antibakteriální a napomáhá trávení. Jalovec je samozřejmě především zajímavá rostlina, která poslouží jako ozdoba téměř každé zahrady.

Jalovec - požadavky

Jalovec je skvělá okrasná rostlina pro začínajícího zahradníka, ale nejen. Především její nároky na typ půdy jsou opravdu malé, bude přijatelná i v té nejméně úrodné, ale středně vlhké. Stojí za připomenutí, že jalovce preferují slunné polohy, což je zvláště důležité v případě odrůd s živými barvami. Intenzivní zálivku těchto rostlin je vhodné omezit na nejteplejší dny v roce, protože velmi dobře snášejí nedostatek vody.

Odolnost vůči chorobám je další z jejich vlastností, nic to nemění na tom, že se vyplatí hledat zabarvení, které může naznačovat problémy, stejně jako použití správného hnojiva. Řez jalovce není potřeba, i když i v tomto oboru je jistá volnost. Pokud jde například o jalovec obecný, vyplatí se sazenice umístit do půdy na podzim, u jiných druhů může být pozdní léto, ale i začátek zimy - jalovec bez problémů snáší i mráz.

Odrůdy jalovce a jejich využití v zahradě

Odrůdy jalovců jsou četné a výrazně se od sebe liší především velikostí, barvou a obecným habitem. Každý druh tak bude mít na zahradě trochu jiné uplatnění. Velký výběr z nich najdete na moravske-sady.cz. Pokud chceme zasadit jalovec, sazenice, které tam najdeme, budou perfektní volbou! Například plazivý jalovec Andorra Compacta Variegata je stejně jako ostatní druhy plazivého jalovce nízký, rozložitý, má minimální nároky, a proto se skvěle hodí pro pokrytí velkých ploch všude tam, kde je údržba udržovaného trávníku na obtíž. Další kategorií je jalovec na kmínku, např. Blue Chip Juniper s krásnými, lehce namodralými jehlicemi. Jalovce tohoto typu již dosahují určité velikosti, většinou nad 80 cm, takže se uplatní v zahradách, kterým chceme dodat trochu elegantního, a přesto přírodního charakteru. Jalovec naroubovaný na kmen je také brilantním prvkem kompozice, protože se může stát jak pozadím pro živější barvy rostlin, tak může být použit jako hlavní dekorativní rostlina. V druhém případě budou pro svůj nápadný vzhled vhodnější jalovce s větší velikostí.

Stojí za to připomenout, že růst jalovce je poměrně pomalý bez ohledu na jeho typ, takže stojí za to vybrat strom nebo keř s ohledem na připravený zahradní projekt. Univerzálnost jalovce ho předurčuje do klasické zahrady, na velký pozemek, kde zpestří běžný trávník, i do exotičtějších zahrad. Klidně můžete použít například jalovcovou pomazánku Nana, která svým jemným vzhledem doplní zahradu v japonském stylu. Téměř jakýkoli druh jalovce bude dobrý nápad, pokud oceníme přirozeně vypadající rostliny spíše divokého charakteru, což samozřejmě neznamená, že takovou rostlinu nelze upravovat a upravovat. Protože jsou jalovce klasické jehličnany, užijete si je i v zimě a v létě vytvoří na zahradě lehce skandinávskou atmosféru. Nic nestojí v cestě míchání druhů jalovců na daném místě a použití jejich různých barev k vytvoření jedinečných vzorů.

Využití jalovce lze shrnout konstatováním, že jde o rostlinu mimořádně všestrannou a tím velmi oblíbenou. Není divu, velké množství typů poskytuje téměř neomezené kreativní možnosti a nízké požadavky dělají i velmi začínající adepty zahradničení.

Související články