Jalovec

Jalovec – proč se vyplatí dát šanci tomuto univerzálnímu jehličnanu?

Jalovec je stále více využívanou rostlinou s širokým využitím v zahradách. Tato obliba je dána jak jejím krásným a univerzálním vzhledem, tak i nízkými nároky na pěstování rostliny. Zde je to, co pot přečtěte si více »

třešně

Jaké jsou požadavky na kvetoucí třešeň?

Kulovitá třešeň, lidově zvaná japonská třešeň, je ceněna především pro své bohaté a nápadné kvetení. Na jaře pokrývají drobné květy téměř celou korunu stromu. Jejich jemná vůně a pastelová barva zatr přečtěte si více »

 

Jaké jsou požadavky na kvetoucí třešeň?

Kulovitá třešeň, lidově zvaná japonská třešeň, je ceněna především pro své bohaté a nápadné kvetení. Na jaře pokrývají drobné květy téměř celou korunu stromu. Jejich jemná vůně a pastelová barva zatraktivní i malou domácí zahradu. Přečtěte si více o odrůdách japonských třešní a o tom, jak o tento okrasný strom pečovat.

Jaké jsou požadavky na kvetoucí třešeň?

Třešňový květ roste nejlépe v úrodné a propustné půdě s neutrálním až zásaditým pH. Rostlina je poměrně odolná vůči vysychání, ale mírná vlhkost půdy jí prospívá. Přestože okrasné HTTPS://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Tresne-a-visne/25 třešně nejsou nijak zvlášť náročné rostliny, je třeba mít na paměti, že pocházejí z oblastí s teplejším podnebím. Mladé stromky je vhodné chránit před nástupem zimy.

Jak vysadit okrasnou třešeň?

Nejlepší místo pro výsadbu okrasné třešně je slunné a chráněné před větrem. Nejoblíbenějšími metodami množení jsou řízky a roubování stonků.

Řízky okrasných třešní

Japonské třešně lze prvních 8-10 let pěstovat v květináči. Do země se rostlina nejlépe umisťuje na jaře nebo na podzim. Bezprostředně po výsadbě dbejte na vydatné zalévání, aby půda pokryla kořeny. Mladé exempláře je vhodné podepřít alespoň na jednom kůlu jako ochranu před větrem.

Japonská třešeň naroubovaná na kmeni

Druhým způsobem množení třešní je roubování kmenů. Tento postup spočívá ve spojení stonku ušlechtilé odrůdy se stonkem jiného rostlinného druhu. V případě třešně kulovité se k roubování nejčastěji používá podnož třešně ptačí. Je však třeba dbát na to, abyste odstranili všechny odrosty, které se na kmeni objeví.

Odrůdy japonských třešní

Krásné kvetení je jedním z hlavních důvodů oblíbenosti třešně kulovité. Odrůdy se liší nejen odstínem květů, ale také tvarem těla stromu. Mezi nejzajímavější druhy patří:

Odrůda Amanogawa - strom se sloupovitým tvarem, což znamená, že jeho koruna je úzká a protáhlá. Nápadné květy této odrůdy jsou velké a jasně růžové. Amanogawa má lesklé listy, které jsou na jaře tmavě zelené a na podzim žlutooranžové.

Odrůda Kiku Shidare - středně vysoký strom s převislými větvemi. Má poměrně velké růžové květy sbírané do svazků.

Odrůda Umbraculifera se vyznačuje kulovitou, hustou korunou pravidelného tvaru. V dubnu a květnu nese drobné bílé květy.

Odrůda Snow Pendula je strom s úzkou korunou a převislými kmeny.

Odrůda Kanzan - rovné, vzhůru směřující větve tvoří kuželovitou korunu. Sytě růžové květy této odrůdy visí na dlouhých stopkách.

Odrůda Royal Burgundy vděčí za své jméno krásným purpurově růžovým květům.

Odrůda Kojou No Mai je miniaturní stromek s výraznými klikatými stonky.

Odrůda Pink Perfection se vyznačuje výjimečně ozdobnými růžovými květy.

Třešeň Cosmata má bílo-růžové, voňavé květy. Plodí hojně jedlých plodů.

Související články